MC Semináre

Semináre nadväzujú na témy, ktoré odzneli na Masterclasses a rozširujú ich na ďalšie atraktívne oblasti. Prednášajúci sú špičkoví výskumníci a zároveň zanietení popularizátori fyziky. Semináre sa konajú na Žilinskej univerzite alebo na UPJŠ Košice. Sú vysielané do videokonferenčnej siete EVO a následne archivované v elektronickej forme.

Seminár 2011:


Peter Vereš: "Extrasolárne planéty"
6.4.2011 o 14:00, Žilinská univerzita, Katedra fyziky EF, NB 425 plus EVO sieť
Peter na FMFI UK v Bratislave absolvoval magisterské a doktorandské štúdium astronómie a astrofyziky. Od roku 2010 pracuje na FMFI UK ako vedecký pracovník. Ako prvý na Slovensku pozoroval tranzit extrasolárnej planéty. Jeho výskum je zameraný na medziplanetárnu hmotu. Od mája 2011 bude pracovat na Institute for Astronomy, University of Hawaii.
(viac o seminári)

Seminár 2010:


Martin Plesch: "Taje a záhady kvantovej fyziky"
25.3.2010 o 14:30, Žilinská univerzita, Katedra fyziky EF, NB 425 plus EVO sieť
Martin je absolvent teoretickej fyziky na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave. V súčasnosti pôsobí na Univerzite vo Viedni, kde pracuje v problematike kvantovej teórie informácie a kvantových algoritmov. Okrem fyziky sa venuje fenoménu korupcie pri rozdeľovaní prostriedkov z Európskych fondov. (viac o seminári) (archív)

Semináre 2009:


Martin Mojžiš: "Symetrie a ich narušenia"
16.4. 2009 o 14:30, Žilinská univerzita, Katedra fyziky EF, NB 425 plus EVO sieť
Martin je absolvent teoretickej fyziky na Matematicko-fyzikálnej fakulte UK v Bratislave. Pôsobil na univerzitách vo Viedni, vo Švajčiarsku a v USA. V súčasnosti je docentom na FMFI UK v Bratislave. Od roku 2004 je redaktorom časopisu .týždeň.(viac o seminári) (archív)

Dušan Čáni: "Slovenský príspevok k výstavbe urýchľovacieho komplexu LHC v CERN-e."
14.5. 2009 o 14:30, UPJŠ Košice, PF Jesenná 5, Videokonferenčná miestnosť PF UPJŠ plus EVO sieť
Dušan je hlavným projektantom mikroelektronických systémov ZTS Výskumno-vývojový ústav Košice . Získal ocenenie Vedec roka 2006 v kategórii Technológ roka a ako člen riešiteľského tímu obdržal cenu Vedecko-technický tím roka 2008. (viac o seminári)

Semináre 2008:


Karel Šafařík: "Hmotnosť v špeciálnej teórii relativity"
19.3. 2008 o 14:30, UPJŠ Košice, PF Jesenná 5
Karel je Physics Coordinator experimentu ALICE na LHC v CERNe. (archív)

Tomáš Blažek: "Neutrínové oscilácie: najväčší objav časticovej fyziky posledných rokov"
27.3. 2008 o 14:00, Žilinská univerzita, Katedra fyziky EF, NB 425
Tomáš po skončení FMFI UK pôsobil na Ohio State University, Indiana University, Northwestern University a University of Southampton. V súčasnosti vedie Katedru teoretickej fyziky a didaktiky fyziky na FMFI UK v Bratislave. Zaoberá sa teóriami, ktoré by rozšírili Štandardný model (viac o seminári) (archív)

Semináre 2007:


Karol Kovařík: “Záhada hmotnosti”
19.4. 2007 o 14:00, Žilinská univerzita a videokonferenčná sieť EVO
Karol vyštudoval FMFI UK v Bratislave, momentálne pôsobí na Institute for High Energy Physics of the Austrian Academy of Sciences, kde pracuje na problematike supersymetrií (viac o seminári) (archív) .

Boris Tomášik: “Prapolievka”
22.5. 2007 o 14:00, Žilinská univerzita a videokonferenčná sieť EVO
Boris vyštudoval FMFI UK v Bratislave, pôsobil na Universität Regensburg, University of Virginia , CERN Theory Division a Niels Bohr Institute v Kodani. Momentálne pracuje na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Boris sa venuje kvark-gluónovej plazme (viac o seminári) (archív) .