http://veda.sme.sk/c/5828242/stredoskolaci-analyzovali-data-z-cern-u.html

Stredoškoláci analyzovali dáta z CERN-u

Veľký hadrónový urýchľovač v CERN-e prináša od minulého roku nové výsledky. V uplynulých troch týždňoch si analýzu niektorých výsledkov vyskúšalo aj približne dvesto slovenských stredoškolákov. Stali sa na jeden deň časticovými fyzikmi.

BRATISLAVA. Šesť slovenských univerzít sa medzi 15. a 25. marcom zapojilo do medzinárodného podujatia o časticovej fyzike určenej žiakom stredných škôl.

„Majstrovské kurzy o časticovej fyzike” (Particle Physics Masterclasses) im dali možnosť stretnúť sa s fyzikmi, ktorí sa časticovej fyzike venujú v rámci svojho výskumu.

Cieľom podujatia je umožniť žiakom siahnuť si na reálne dáta a vyskúšať si - aj keď len v malom - ako skutočne vyzerá práca výskumníka.

Tento rok sa účastníci na rôznych univerzitách venovali jednej z dvoch zaujímavých úloh: buď merali hmotnosť a rozpadovú šírku kalibračného bozónu Z, alebo skúmali štruktúru protónu cez jej vplyv na produkciu rôzne nabitých kalibračných bozónov W. Napriek tomu, že to znie komplikovane, stredoškoláci si s úlohami poradili.

Po celom svete

Typický deň Masterclasses bol rovnaký na všetkých 99 inštitúciách po celom svete, ktoré sa do projektu tento rok zapojili.

Doobeda si žiaci vypočujú prednášky a naučia sa niečo o časticovej fyzike, poobede potom môžu samostatne pracovať na analýze vybraných dát.

Tie analyzujú v dvojčlenných tímoch pomocou špeciálneho softvéru. Dôležité je, že v tom istom dni urobia rovnakú analýzu na tých istých dátach aj stredoškoláci na štyroch až piatich ďalších participujúcich univerzitách.

Na záver sa všetci virtuálne stretnú prostredníctvom videokonferencie. Tú koordinujú fyzici z CERN-u, s ktorými sa tiež dá diskutovať. Na záver je kvíz, v ktorom si sily zmerajú všetci účastníci.

Môže sa preto stať, že napríklad tínedžer z Banskej Bystrice ukáže lepšie vedomosti ako jeho rovesníci z Heidelbergu či Osla.

Od začiatku

Masterclasses vznikli v Anglicku a rýchlo sa stali populárne. Niektorí účastníci dokonca putovali z jednej univerzity na druhú, aby sa mohli zúčastniť dvakrát.

Tento ročník bol siedmym v poradí na medzinárodnej úrovni. Slovensko sa zapája od samého začiatku a v prepočítaní na počet obyvateľov máme najviac participujúcich univerzít.

Je to výsledok práce našich časticových fyzikov, ktorí nás zastupujú aj v Európskej pracovnej skupine pre popularizáciu časticovej fyziky - Ivana Mela zo Žilinskej Univerzity a pred ním. Pavla Murína z UPJŠ Košice.

Ocenením našich aktivít je, že na tohtoročné pracovné stretnutie skupiny, ktorá sa transformuje z európskej na medzinárodnú, boli v súboji s Chicagom nakoniec vybrané Košice.

Na Slovensku sú Masterclasses organizované vďaka grantu APVV a koordinované Alexandrom Dirnerom z UPJŠ Košice.

Spolupracujú však ďalšie univerzity, ktoré majú aktívne výskumné skupiny v časticovej a jadrovej fyzike: Žilina a Banská Bystrica.

Semináre sa usporadúvajú aj v Bratislave a ak sa Masterclasses konajú na univerzitách bez takéhoto výskumu, vždy tam tiež pricestujú odborníci z iného pracoviska.

Súťaž Cascade

Podujatie sa teší takej popularite, že kvôli obmedzenej kapacite nie každý, kto sa prihlási, sa na seminár aj dostane.

Aj preto sa už tretí rok následne koná súťaž CASCADE projektov. Trojčlenné tímy stredoškolákov pripravujú prezentácie na vybrané témy z časticovej fyziky. Tie predvedú na svojej škole, natočia na video a pošlú porote.

Najlepšie prezentácie sa stretnú na celoslovenskom finále a víťazný tím vyhrá exkurziu do CERN-u.

Prihlásiť sa dá do konca marca na TU.

utorok 29. 3. 2011 13:37 | Boris Tomášik, Univerzita Mateja Bela
© 2011 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Inzercia
Momentálne bez príspevkov

Takto vyzerá zrážka dvoch protónov v analyzačnom prostriedku HYPATIA, s ktorým účastníci pracovali.

Takto vyzerá zrážka dvoch protónov v analyzačnom prostriedku HYPATIA, s ktorým účastníci pracovali.

Foto: REPROFOTO – Boris Tomášik